Data Science nedir?


Günümüz de önemi çok büyük olan ve yakın gelecekte önemi dahada artacak olan Data science’ın ne olduğu hakkında kendimce bilgi vereceğim. Data science’ın Türkçe kelime karşılığı Veri bilimidir kelime anlamının ötesine gidersek “Data Science, genel olarak, veriden bilginin çıkarılmasıdır.”Yani internette milyonlarca veri var  bu milyonlarca veriyi işleyen milyonlarca uygulama var işte bu uygulamalar sayesinde var olan veriyi kullanıp yeni veri uygulamaları yaratma işine veri bilimi denir.

İnternetin kullanılmaya başlaması ile birlikte tüm insanlık tarihinde var olan veri kadar veri oluşmaya başladı.İnternet üzerinden yaptığımız aktiviteler devasa bir veri yığını oluşmasına neden oldu.Bazı  istatistiklere göre 2020’de ulaşılacak veri miktarı, 2009’un 44 katı olacak.Yani gelecekte çok daha büyük veri havuzları oluşmuş olacak.Buda verilerin öneminin ne kadar fazla olduğunu bir göstergesi.

Bu kadar çok veri oluştuktan sonra bu verilerin değerlendirilmesi lazımdı.İnternet kullanımının başladığı yıllarda oluşan verileri toplamak o verileri analiz etmek pek mümkün değildi çünkü o dönemlerde o veriyi toplayıp saklayabileceğimiz bir alan yoktu. Günümüze  ise teknoloji baya ileri seviyeye geldi terabaytlarca verinin tutulabileceği bellekler oluştu bu verileri artık saklamak ve analiz etmek daha kolay.Günümüzdeki teknolojik uygulamalar devasa veri yığınlarının oluşmasına neden oluyor bu veri yığınına kısaca Big Data yan, Büyük Veri deniliyor. Big Data kavramı zamana göre değişkenlik gösterir yani günümüzde büyük olarak belirtilen bir veri gelecekte gelişecek teknoloji ile büyük veri olarak görülmeyebilir.

Oluşan bu devasa verileri  hızlı ve etkili bir şekilde incelenmesi ve anlamlandırılması gerekiyor. Özellikle büyük miktarda veri üreten veya bu oranda verilere erişebilen büyük firmalar için veri bilimi önem kazanıyor. Doğal olarak finans sektörü ilk akla gelenlerden biri. Ama bunun yanı sıra sağlık sektörü de bu ihtiyacın yaşandığı önemli örnekler arasında. Veri  analizi Bilim dünyası içinde çok fazla önem arz ediyor.Şuan kullandığımız sosyal medya siteleri bizim verilerimizi tutuyor bunun en büyük kanıtı herhangi bir ürünü herhangi bir web sitesinden baktığımızda bu ürünün reklamını hemen o web sitesinden görebiliyoruz.Bu ne anlama geliyor bu web siteleri bizim verimizi tutup analizini yapıp bize satış yapmak için kullanıyorlar.Günümüzdeki bazı firmalar tutulan verileri satın alıyor bu verileri en iyi şekilde değerlendirip analizini yapıp bu veriden yeni veri çıkarıp sonuç elde ediyorlar bu firmaların en büyük örenekleri Google,Amzon.Google Flu Trends adında bir uygulama geliştiriyor bu uygulama ile dünyaya veri analizinin ne kadar büyük olduğunu göstermiş oldu bu uygulamanın ne yaptığına gelecek olursak uygulama belirli bölgelerdeki insanların verilerini ve yaşam ortamlarının verilerini tutup analizini yapıp hangi bölgede ne zaman grip olacağını tahmin etmişler ve bu uygulama baya başarı elde etmiş.Bu veri analizinin ne kadar büyük olaylara yol açacağının göstergesidir.


Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s